Maalesef global ölçüde bir akıllı telefon üretimi gerçekleştiremedik. Ülke olarak bu alanda öyle büyük bir pazarız ki, al getir sat daha kolay geliyor.

Üretmek konusunda girişimcilerimiz maalesef çok tembel davranıyor. Oysa akıllı telefon üretecek ve bunu pazarlayacak bir markaya ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Yerli otomobilde olduğu gibi Bilişim Vadisinde yerli telefon çalışmaları yapılmalı. Devlet eliyle bunun tanıtımı yapılmalı. Özellikle Pakistan, Katar, Azerbaycan, Ukrayna, Bosna Hersek ve Sırbistan’a direkt hitap edecek modeller üreterek bu ülkelere devlet eliyle tanıtımı sağlanmalı.

Kamu hizmetlerinde ve yerli otomobille entegre çalışması sağlanmalı. Mesela, akıllı otomobilin akıllı telefonu sloganı ile yola çıkılabilir. Akıllı uygulamalar, yerli internet tarayıcıları ve mobil mağazalar ile entegre olmalı. Bu yönde çalışmaları da heyecanlandırmalı.

Unutmayalım, her geçen gün bağımlı olduğumuz ekonomik sebeplerle ülkemiz kıstırılmaya çalışılıyor. Bu nedenle öncelikle teknolojik cihazların üretimini kendimiz yapabilmeliyiz. Akıllı cep telefonların üretimini gerekirse %10, %20 katkımızla da olsa ortaklaşa üretmeliyiz. %20 yerlilik artar %50 olur. Bir yerden başlamak gerek.

Cep telefonu yerli otomobil kadar önemli bir konudur.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.