Güzel haber. Alman otomobil devi Manisa ‘yı seçti.

Evet bir yandan güzel haber 10000 kişilik bir istihdamdan bahsediliyor. Diğer yandan buna zafer naraları atmak ise bir o kadar üzülünecek bir durum. Firmanın yatırımı ve bu konuda büyük çabaları olduğuna inandığım Sayın bakanımızı tebrik etmek gerek. Yabancı bir yatırımı Türkiye’ ye getirmek büyük başarı. Ancak medya ve vatandaşın bunu büyük lütuf görmesi dik duruşa zarar verecek minnet imajı yaratmasını doğru bulmuyorum. Bu konuda dikkatli ve kontrollü davranış sergilemeliyiz. Yabancı yatırımları elbette çok önemli dilerim ki bir çok firma ülkemizde fabrikalar açar ve istihdam sağlar.

Ancak şunu bilmekte fayda var. Türkiye büyük pazar, bunu kullanmak lazım. Yerli otomobil konusunda yetersiz ve isteksiz olmamız bu büyük firmayı heveslendirmiş olmalı. Biz kendi pazarımızı kurmaktan, var olan pazar gücümüzü kullanmaktan o kadar geri kalıyoruz ki…

Daha fazla yabancı firma nasıl gelir?

Nasıl gelir bilmem ama bir fikrim var. Arsa tahsisi ve istihdam taahhüt veren firmaları 2 yıl vergilerden muaf tutabilir. Gümrük kolaylığı, bürokratik kolaylık sağlanabilir. Mesela, 1 Milyon fidan diken, firma ölçeğine göre 1000 ile 20000 kişi arasında istihdam sözü veren, firmalara arsa gösterilebilir, 2 yıl vergilerden tamamen muaf tutulabilir.

Peki sadece yatırım mı bekleyeceğiz?

Elbette hayır. Bu arada otomobil üretim tecrübelerimizi geliştirebilir. Yerli araç üretip çeşitlendirebilir. Pazarda güven sağlayabilir. Daha iyi ve güzel araçlar üretebiliriz.

Pazar büyük pasta küçülüyor. Arkadaşlar, babayiğitler uykudan ne zaman kalkacaksınız.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.