Gelişen dünya ve artan siber kaygılarda göstermektedir ki, anti-virüs yazılımları olmazsa olmaz.

Özellikle ülkemizde bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da rahat ve umursamaz davranıyoruz. Arkadaşlar çelikteniz bize bir şey olmaz kafasını artık bırakmalıyız. Özellikle koruma yazılımlarının her türlüsü internet ortamında ücretsiz linkleri ile dolaşıyor. Yok arkadaş kimse babasının hayrına bu yazılımları ve lisanlarını ücretsiz yayınlamaz. Siz evinize yabancı birini alır mısınız? Almazsınız. Yabancı birine anahtarınızı verir misiniz? Hiç sanmıyorum.

Peki o zaman dijital mahreminiz olan bilgisayarınızı neden riske atıyorsunuz. En kısa zamanda herkesin bilgisayarına antivirüs yazılımını kurmasını tavsiye ediyorum. Bu paketlerin ücretleri artık daha uygun yıllık ve sınırsız lisanlar olmak üzere farklı seçeneklerde satışa sunuluyor. Lütfen ücretsiz paylaşılan yükleme dosyalarını bilgisayarınızda çalıştırmayınız.

Her zaman vurguladığım bir konuyu da tekrar belirtmek isterim. Kesinlikle yerli antivirüs yazılımımızı tamamlayıp, kamu kurumları başta olmak üzere milletimizin hizmetine sunulmalıdır.

Teknolojik kalkınma ve dışa bağımlılığın sadece sanayi ürünleri ile kısıtlı olduğunu düşünmek geleceğimiz için gerçek bir tehlikedir.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.