ATX standardı, anakart üzerindeki bileşenlerin dağılımını yeniden tanımlayan bir yapıya sahiptir. ATX anakartlar kasa üzerindeki güç kaynağının da farklı bir yapıda olması nedeniyle sadece ATX kasalara monte edilebiliyor.

DESKTOP KASA: Desktop kasa tipi masaüstü kasa dediğimiz. Yatay olup bilgisayar ekranını üzerine koyduğumuz kasa tipidir. Desktop kasa ile yerden tasarruf edilir ve kasa hep göz önünde olur. Günümüzde pek kullanılmamaktadır.
MİNİ TOWER KASA: Mini tower kasa tipi dikey yapıdadır. Microatx ve ATX anakartları için uygundur. Tower kasalar içerinde en küçük yapıya sahiptir.

türkçe porno

SLİM KASA: Slim kasalar hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilirler. Microatx ve ATX anakartları için uygundur.
MİDİ TOWER KASA: Midi tower kasa tipi dikey yapıdadır. Microatx ve ATX anakartlar için uygundur. Günümüzde en çok kullanılan kasa tipidir.
FULL TOWER KASA: Full tower kasa tipi dikey yapıdadır. En büyük boyuta sahip kasa çeşididir. Microatx ve ATX anakartlar için uygundur.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.