Batum; bir çoğumuzun ülke sınırlarımızda görmek istediği unutulan şehir.

Batum’u gezme ve gözlemleme fırsatı yakaladım. Şehre bakınca geçmiş ile geleceğin bir resmi var. Ülkemizden geçişlerin çok fazla olmasına rağmen itici ve kötü davranışlar zincirine ve karşılamaya maruz kalıyorsunuz. Maalesef ülkemizden geçen Gürcüler bile kendi sınırlarına geldikten sonra Türk gördüğü an sert bir yüz ifadesine bürünüyor. Ülkeye geçtiğinizde lari (Gürcü parası) almaya kalktığınızda 3 katını bulan farkla sizi kandırmaya çalışıyorlar, dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Şehri gezmeye başladığınızda bir çok ülkeden turist görebilirsiniz. Ancak hiçbir Türk aynı hürmet ve saygıyı görmüyor. Buna bir dur demek gerekiyor. Çünkü bir çok ihtiyaçlarını bu milletin topraklarından karşılayan bu şehrin bir ikazı hak ettiğini düşünüyorum.

Gelelim şehrin çehresine, Batum sovyet izlerini taşıyan bir şehir. Ancak modern bir görünüm almak içinde bir çaba olduğu belli. Turizm için yapısal bazı uğraşlar olmuş, lakin insanların bu konuda ciddi bir eğitime ihtiyacı var. Benim şahsi görüşüm ise, ülkece bu işe el atmamız gerekiyor. Evet bazı iş adamların ciddi yatırımları var. Ama yetersiz. Bizim şehirde Türk nüfusunu artırmamız ve patron kısmını doldurmamız lazım. Türk işletmelerde Türk çalışanları artırmamız lazım. Her alanda Türk işletmeler kurdurarak, bölgeye giden Türk kafileleri ve kişisel turistleri bu işletmelere gitmeye teşvik etmeliyiz. Şehirde Türk Lirası ile alışverişin önünü en kısa zamanda açmalıyız. Bu önceliğimiz olmalı. Batum’a Türk kültür merkezi kurulmalı. Türk kültürü ve insanı şehirde ayrıca tanıtılmalı. Konut projeleri geliştirilmeli ve şahsi görüşüm milli mimarimiz bölgeye taşınmalı. Öğrendiğim kadarıyla şehirde bir camii izni alınmış. Kesinlikle Türkiye camii için elinden geleni yapmalı ve inşaatını en kısa zaman da bitirmeli. Binaların restorasyonu, kamu binalarının yapımı gibi bazı sosyal projeleri ülke olarak üstlenmeliyiz. Çünkü Almanya gibi bazı devletler imzalarını şehre bırakmayı başarmışlar. Bizler bu duruma izleyici kalmamalıyız. Evet ülke olarak çok işimiz ve uğraşımız var lakin Batum unutulmamalı. Batum’da yaşamak isteyen belirli kredi ve teşviklerle gönderilmeli. Eğer bu sağlanamıyorsa, bölgede yaşayan Türklere sahip çıkılmalı; maddi ve manevi olarak desteklenmelidir. Bölgede Batum’da olmak üzere sınıra yakın bir Türk okulu ve Türk hastanesi kurulmalı. Hatta Türk kütüphanesi, bir yeşil park, banka ve Karadeniz yöresel ürünler merkezi kurulmalı. Mobilya mağazaları, Tarımsal ürünler mağazaları kurulmalı. Batum’da enerji alanında Türk firmalarının pay sahibi olması bence ayrıca önemli. Tüm bu proje ve işlerin başında Türkler olmalı. Bölgede Gürcüler için bir istihdam Türkler içinde nüfus oluşturulmalı.

Sarp sınır kapısı girişi acil düzenlenmeli. Sınırdan giren Gürcülerin ülkelerini temiz tutarken, bizim ülkemizde yere tükürdüklerini, çöp attıklarını gözlemledim. Acilen bölge halkı bu konuda bilinçlendirilmeli. Sınır yerleşimlerinde milli restorasyon yapılmalı. Araçlar renklendirilmeli. Mesela taksiler; turkuaz siyah, dolmuşlar; kırmızı beyaz renklere, boyanmalı. Çevre düzenlenmeli. Sınır kapısında çevre düzeninden sorumlu polis ekipleri görevlendirilmeli. Sınırdan girenlerin temizliğe ve düzene dikkat etmesi konusunda görevli olmalılar. Sınıra yakın köy ve ilçelerde binalar karadeniz evleri mimarisine göre kaplanmalı yeni binalar bu şekilde inşa edilmeli. Batum’da en çok ihtiyaç duyulan temel tüketim tespit edilmeli sınırda bölge insanı ile birlikte Türkiye tarafında tedarik merkezi kurulmalı. Yani bir gürcü temel ihtiyaçlarını sınırdan alıp geçebilmeli. Bu başka yerlerden sağlanan bir çok temel ihtiyacın bölgeden karşılanmasını artıracaktır. Batum ekonomik ve kültürel olarak üzerinde durulması gereken bir şehir ve eğer etki edemiyorsak kader ortağı olmalıyız. Bunun içinse en uygunu bölgede serbest ticaretin yapıldığı, ortak özelliklere sahip kardeş bir şehir belirlenmesidir.

Batum konusunda o kadar çok yazacak konu var ki, kısacası Batum unutulmamalı.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.