Enerji; şu an dünyanın en güncel sorunlarından biri, yetersiz olduğundan mı?

Hayır, düzgün ve adil pay edilmeyip belli kesimlerde toplandığından. Bizim için en öncelikli gündemde tutmamız gereken konulardan biri elektrik. Peki neden? Çünkü doğal kaynaklardan elde edilebildiği halde bir kesimin çok para ödediği, bir kesimin ise hiç ödeme yapmadığı bir durum var.

Ben devletin elektriği sadece harici olarak satmak üzere üretmesinden yanayım. Halkın kendi elektriğini üretmesi gerekir. Öncelikle şehirlerde yenilenebilir teknolojiler ile başta kamu binaları olmak üzere konut çatılarının güneş panelleri ile kaplanması gerekiyor. Fazla elektrik zarar getirmez. Eğer üretecek ve satacak kısıtlı kaynaklarınız varsa, kendi kaynaklarınızı oluşturursunuz. Bu da nasıl olur; üreterek. Çılgınca üretmekten bahsediyorum. Köylerin, şehirlerin, kamu binalarının kendi elektriğini ürettiği fazlasının çevre aydınlatmada kullanıldığı devletin elindekini başka ülkelere sattığı bir sistemi hayal edin. Nelere vergi diye ne paralar yatırıyoruz. Her vatandaş ayda 5 lira verse birçok proje belki zamanla ama yapılır. Sorunlar çözülür. Size elektrik fabrikası olmuş bir ülkenin hayalinden bahsediyorum.

Uzak değil, inanmalıyız. Öncelikle kaçak ve kontrol edilmesi zor şehirlerden bir tane pilot seçsek, bir tane de elektrik tüketimi düşük bir şehir. Bu şehirlerde kamu hizmet ve eğitim binaları başta olmak üzere konutların çatılarında hızla güneş panelleri kurulmalı. Rüzgârgülleri teşvik edilmeli. Halka ucuz ve ya ücretsiz elektrik sağlanmalı. Tabi ki her daim üretemeye bilirsiniz.Sistem şebeke üzerine de bağlı kalmalı. Olası durumlarda ihtiyaç bedeli ile şebekeden sağlanmalı.

Hayal etmeliyiz. Üretmeli, ilk maliyetlerden korkmamalıyız. Unutmayalım cefa olmadan sefa olmaz. Düşmeden kalkamayız.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.