ABD ile son zamanlarda yaşanan gerginlikler; bizi F35 programının dışına itti. Acaba? Belki de kendimiz çıktık.

Kesinlikle F35 tam bir fiyasko ve bu konuda içinde bulunduğumuz durum her ne kadar karmaşık görünse de aslında hiç öyle değil. Türkiye F35 programı kapsamında ortak üretici konumu ve parça üretimi ile kısa vadede bir ihracat kapısı açtı kendine, ayrıca F35 programında tedarikçi olması bazı alınacak siyasi kararlar karşısında ABD ‘nin temkinli olmak zorunda kalmasını sağladı. Elbette harcadığımız paralar var. Lakin uluslararası siyasi hamlelerde bazen maddi zarar size sahada zafer getirir. Ülkemizin krizi fırsata çevirme kabiliyeti ve izlediği akılcı politika sayesinde Rusya ve Abd gibi iki ülkenin ortak noktası oldu. Çünkü iki ülkede Türkiye ‘yi yanında tutmak isteyecek, bu da en çok bizim işimize gelecek. Hem sanayi ve teknoloji alanında emsal gelişimleri izleyerek tecrübe edinecek. Hem de doğu ve batının silah potansiyelini aynı anda karşılaştırma imkanı bulacağız. Arkadaş F35 gelmedi ne karşılaştırması diyebilirsiniz?

Birincisi eğitimdeki pilotların 1 günlük gözlemi bile size tecrübe ve bilgidir. İkincisi S400 eğitimi alan personelinde tecrübeleri… Artık biz şöyle devletiz, böyle millet olduk. Vay biz bir şey yapamayız kafasından çıkmanın zamanı geldi ve geçiyor. Çok şey yapılıyor, çok zaferler alınıyor. Yeter ki bakmayı ve okumayı bilin. Her şeyin ilanı yapılmaz. Devlet her adımını söylemez, söyleyemez. Ama okumayı, anlamayı bilmek lazım. Büyük çok büyük bir milletiz ve çok şükür çok akıllı, güçlü bir devletiz.

Şimdi elinizde F16, F4, F35, SU35, SU57, Patriot, S400 var. Diyelim ki bu konuda tek devletsiniz. Ne olur? Söyleyim; şenlik olur, bayram olur. Ortadoğu da yeni bir düzen kurulur. Milli teknoloji ve silahları üretirken zamana ihtiyacınız varsa bu şekilde denge politikası yürütürsünüz. Ama taviz vererek değil, verilmedi de bence. Tam aksine kazanım sağlandı. Kriz fırsat oldu. Elbette bu adımların ülkemiz ve ekonomimize bir maliyeti var. Ancak anlamalıyız. Sabretmeliyiz.

Bu su, bu testiye sığmaz…. Akar gürler ırmak olur, göl olur denizlere akar, okyanus olur.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.