Ülkemizde spor denilince akla gelen ilk dal futboldur.

Peki futbol istediğimiz, beklediğimiz ve yapılan yatırımların karşılığı seviyesinde mi? Hayır. Açıkçası bu konuda federasyonun ve ilgili futbol adamlarının gerekli çabayı göstermediği ortada. Anadolu kulüpleri tekelleşmiş bir kaç adamın esaretinde kaldıkça, büyük takımların saçma sapan harcamaları devam ettikçe bu ülkede futbol gelişmez. 82 milyon nüfuslu ülkede üst düzey yeteneklerin olmadığına da kimse kimseyi inandıramaz.

Spor bakanlığı altında futbol başkanlığı seviyesinde en kısa zamanda alt yapı çalışmaları federasyon değil bakanlık düzeyinde yapılmalı. Yerel futbol kulüpleri teşvik edilmeli. Sokak sahaları kurulmalı. Amatörden ileri gidilerek sokak ligleri oluşturulmalı. Dünyanın her yanından kulüpler ile anlaşıp ülkemizde bir amatör kulübü bu kulüplere satmalı. Böylece hem yurt dışından yatırımın önü açılmalı. Hem yabancı tecrübesi ülkemize getirilmelidir. Bu sayede yerel oyuncular yurt dışına gitme imkanını devlet ve büyük kulüplerin desteği olmadan elde etmiş olacaktır.

Futbolda Üretim ve İstihdam

Üretim sadece bir ürün ya da sanayi demek değildir. İnsan yeteneği geliştirir futbolcu üretirsiniz. Bu ülkenize yatırım, reklam ve döviz getirir. Biz ise şu an tam aksine döviz çıkaran konumdayız. Bunu tersine çevirmek o kadar da zor değil aslında. Okul ligleri, sokak ligleri, kurumlar arası ligler ile sürekli futbolcu gelişimi ve doğal yoldan yetenekleri ortaya çıkaran bir sistem üretimi kolaylaştırır. Ülke futbolunun ileri bir seviyeye çıkmasını sağlar. Eğer gelişimci ve farklı düşünmez isek emekli futbolcuların milyonlarca dolar aldığı istasyon olmaktan öteye gidemeyiz.

Anadolu’ ya renk lazım

Anadolu kulüpleri hızlı bir şekilde kurtarılmalı. Derhal iyi ilişkilerin olduğu körfez, Rus ve Çinli iş adamları bu konuda teşvik edilmelidir. Türkiye’de futbol takımı sahibi olanların ülkede ticaretini kolaylaştıracak adımlar atılırsa ve satın alınan kulüpler üzerinden üretim, ticaret ve turizm faaliyetleri sağlamanın önü açılırsa hayallere sığmayan bir enerji ve gelişim sağlanır. Yerelde devlet – özel teşviki ile sahaların yapımı sağlanmalı. Mahalle ve amatör kulüpleri desteklenmeli. Derhal federasyon yeniden yapılanmalı. Sokak/Mahalle ligleri, Okul/Üniversite ligleri kurulmalı veya resmiyet kazanmalı. Bu alanda TV, radyo ve sosyal medya birimleri kurulmalıdır. Topluma bir uğraş, yerelde kalkınma, reklam ve Anadolu futbolunda kaynak beraberinde gelişen futbol.

Yabancı emeklilerini toplamak yerine ülke futbolunu akademiler ve spor teşvikleri ile toplumsal bir yaşam biçimi haline getirerek başarıları alışkanlık edinmeliyiz.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.