#GönlümdekiAnkaraKalesi

Tarihi Ankara Kalesi başkente yakışmayan bir ihmal ile yıllardır, bir türlü simgeleştirilemeyen yapıt.

Büyükşehir belediyesi; Sayın başkanın öncülüğünde #GönlümdekiAnkaraKalesi etiketiyle Ankaralıların fikirlerini alıyor. Gerçi Sayın başkan takdiri hak edecek şekilde başkent halkının fikrini almadan hiçbir projeye başlamıyor. Bu alışık olunmayan ama beklenen bir davranış şeklidir, tebrikler.

Evet gelelim tarihi kalemize öncelikle kale eteklerindeki çirkin yapılar temizlenmeli. Kale altı yamaç tarafı ot vb. temizlenerek kaleye kadar yemyeşil bodur çamlar ve sarmaşıklar ile o filmlerde gördüğümüz kalelerin sarmaşıklar arasındaki gizemli duruşunu kalemize kazandırmalıyız. Ayrıca kale çevresine dikilecek bodur çam ve sarmaşıkların arası zemini düz görecek şekilde yeşil led ışıklandırma ile aydınlatılarak gece yeşil bir görünüm kazandırılmalı. Kale surlarına alttan sarımsı tonda, Anıtkabir dış yüzey rengindeki sarımsı bir tonda ışık verilerek dikkat çekicilik kazandırılmalı. Kale bayrağımıza ise beyaz güçlü bir ışık verilerek sarı bir bulutun arasında beyaz bir aydınlık olarak bayrağımız görünmeli.

Ankara Ayağa Kalkmalı

Başkente yakışır bir kale, evet kale yolu tamamen ağaçlandırılmalı. Nasıl olur, bilmem. Ancak kale yolu sağlı sollu uzun ince çam ağaçları ve sarmaşıklarla donatılmalı. İnsanlara gizemli ve tarihi bir yere gidiliyor hissi verilmeli. Çalışmalar kesinlikle sosyal medya ile duyurulmalı. Kaledeki çalışmalar bittiğinde Valilik iş birliği ile başkent okullarındaki öğrenciler belirli günlerde belediye desteği ile Ankara kalesine götürülmeli. Tekrar Ankara kalesine hayat verilmeli.

Bu şehir hepimizin, temiz tutalım, koruyalım, yeşillendirelim, anlatalım.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.