Bir sistem ya da düzeneğin gereksinimi olan enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin adıdır.

Standart bilgisayarlarda kullanılan power supply 300–600 Watt güce sahiptir. Bilgisayara gelen bir elektrik 220 Watt’ır dolayısıyla güç kaynağı bilgisayarın ihtiyacı olan 6–12 arasındaki Watt değerini dönüştürür.

yerli porno

Power supply her bilgisayara ya da her anakarta olmayabilir. Mesela bir ATX kasa için ATX güç kaynağı gereklidir. Kasaların modeline göre güç kaynağı değişir.

Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Temel amacı bilgisayarın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. İhtiyaç olan enerjiyi sağlarken güç kaynağı ısınır ve soğutma amacıyla kullanılan bir fana sahiptir. Güç kaynağı genelde işlemci ve RAM yuvalarına yakın bir noktada bulunur. Böylece fan ile bilgisayar içerisindeki sıcak havayı emerek dışarı atar. Güç kaynakları çok fazla ısındığından dolayı güçlü bir soğutma fanına ihtiyaç duyulur. Yeterli soğutmaya sahip olmayan sistem fazla ısınır ve donanımsal arızalara yol açabilir.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.