Güvenlik kaygılarımızın olduğu gerçeğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Malesef her geçen gün ülkemizde artan güvenlik sorunları yeni uygulamaya geçen mahalle bekçileri ile biraz daha azalsa da yetersiz. Benim bu konudaki fikrim yine yerel yönetimin en alt tabakası olan muhtarlık üzerine olacak.

Muhtarlık merkezli mahalle güvenlik gözlem noktası kurulmalı. Mahalleler de her bina kendi kamera sistemini yaptırıyor. Oysa muhtarlıklar merkezli her mahallede kamera izleme noktası kurularak sokaklara ve apartman çevrelerine, mahalle parklarına kamera sistemleri kurulabilir. Mahalle güvenlik ağı oluşturulabilir.

Muhtarlık binalarını genişletebilir, mobil yanı sıra sabit mahalle bekçi merkezi kurulabilir. Muhtar koordinasyonunda 7/24 takip edilen kamera sistemi ve tahsis edilecek araçlar ile anında müdahale ortamı sağlanabilir.

Düşünsenize kameraları izleyen bir ekip ve bunlarla bağlantılı bir müdahale saha ekibi anında müdahale hem bir çok sıkıntının önüne geçecektir. Hem de insanların kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Devleti her daim yanında gören bir vatandaş, daha huzurlu ve daha öz güvenli olur. Önce vatandaş önce millet.

Dünya genelinde savurganlığın ve kontrolsüz harcamaların arttığı dönemde vatandaşın eğitim, sağlık ve güvenliği için harcanacak hiç bir kaynak tepki görmez.

Acil olarak vatandaşın sosyal sorunlarının çözümü huzur ve güven ortamındaki kalitenin artışı güzel gelecek için umut olacaktır.

Mahalle bekçilerinin genel bir ihtiyaç olduğu elde edilen başarılı sonuçlarda görülmektedir. Bu projenin genişletilmesi ve kapsamının yerelde artırılması yeni başarıları ve huzuru beraberinde getirecektir.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.