Bilgisayar üzerindeki verilerimizi kalıcı bir şekilde saklamak için kullanılan saklama birimine HDD (Hard Disk) denilmektedir. Harddisk denilen aygıt; dönmekte olan bir mil üzerine sıralanmış olan birkaç parçadan ibarettir. Bunlar; plastik ya da metalden yapılmış ve üzeri manyetik tabaka ile kaplanmış plakalar, plakaların da üst ve alt kısımlarında bulunan okuma / yazma kafaları ile oluşmaktadır. Bilgisayarda kayıt yapmış olduğunuz her veri; disk üzerinde bulunan manyetik tabakalar üzerine kayıt edilmektedir. Verilerin hard disk üzerine kayıt edilmesi sırasında mıknatıslanma mantığı ile hareket edilmektedir. Mıknatıs üzerindeki iki kutup 0 ve 1 değerlerine karşılık gelmektedir. Yani kayıt yapmış olduğunuz veriler, manyetik ortamlara yazılarak kayıt olmaktadır. Manyetik tabakaların üzerinde de dairesel şekilde çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgilerin adına da track denilmektedir.

Bir HDD üzerinde; birden çok sayıda plaka üst üste dizilmiş durumdadır. Plakaların alt ve üst kısımlarına veri yazılmaktadır. HDD üzerindeki bir yüz, bir kafa sayesinde okunabilmektedir. Hal böyle olunca yüz ve kafa da aslında aynı tanım olmuş olur. Bir HDD üzerinde bulunan ve adreslenebilir şekildeki en küçük alandaki parçaya sector adı verilmektedir. Ancak bir sektörün üzerinde barındırmakta olduğu en uzun veri miktarı 512 byte uzunluğunda olabilir. HDD üzerindeki kafa ve iz ise yazılacak olan verinin adreslenebilmesi kullanılmaktadır.

SSD Nedir?

Ssd’ler sabit diskler yerine kullanılabilmeleri, işletim sisteminin daha hızlı çalışmasına sebep olmaları, uygulamaların hızla yüklenmesini sağlamaları ve veri aktarımını hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeleri sebebiyle günümüzde kullanıcılar tarafından oldukça talep görüyor. Ssd’lerde bulunan flash yongalar içinde saklanan verilerin uzun süre depolanabilmesini ve korunması sağlayarak kullanıcılara verilerini güvenli bir şekilde depolama imkanı sunar.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.