“Kapı önlerinizi dahi ekin” bakın bu boşa söylenmiş bir söz değil. Acaba tarımsal ürünlerin petrolden değerli olduğu döneme girdik mi?

Sadece çiftçilerin değil şehirde yaşayan insanlarında hobi bahçeleri ve evlerinde mümkün olduğunda ekim yapmaları gereken bir döneme girdik. Artık kendine yeten ülkeler ayakta kalacak. Bakın kısa sürede dünyanın dört yanından insanların Türk vatandaşı olmaya ve ülkemizde yaşamaya çalışacaklarını göreceğiz. Sağlıkta yakalanan ivme tarıma taşınıyor. İçerisinde bulunduğumuz dönem boş kalmayan raflar gösterdi ki ülkemiz bu alanda da dünyaya ders verdi.

Peki bu bollukta bu pahalılık ve kalite düşüklüğü neden? Bakın rafları dolaşın ve görün halkın ulaştığı son noktada özellikle sebze ve meyve fiyatları el yakıyor. İnsanlar tane ile almak zorunda kalıyor. Burada tek sorun aracılar ve aç gözlü satıcılar. Doyumsuz insanoğlu beton bile meyve çıksa bolluk her yerden aksa yine bu fiyatlar düşmez. Çünkü doyumsuzluk ve aç gözlülük tavan yapmış durumda, yazık ki çok yazık…

Hazine arazilerinden en küçük bahçelere kadar ekileceği ve tahminim devletinde üreteceği bir döneme giriyoruz. Ancak alınan hasatın tüketiciye ulaşımını kesinlikle devlet yapmalı. İnsanın temel ihtiyaçları artık kesinlikle tamamen ilgili bakanlıklar tarafından yapılmalı. Şehirlerden olabildiğince kırsala göçlerin başlayacağı bir dönem yakın görünüyor. Aslında devlet emekli olmuş ya da şehirde iş imkanı bulamamış ailelere memleketlerinde toprakları varsa tohum, gübre, ilaçlama ve makine desteğini 1 yıl sağlayarak teşvik verebilir. Toprağı olmayana hazine arazisinden bir kısım ve diğer destekleri 1 yıl verebilir. Sonra devam edecek her yıl için uygun şartlarda borçlanma ya da mahsulün bir kısmını alma şeklinde bir yöntem geliştirebilir.

Düşünsenize, devlet hazine arazisini verecek destek sağlayacak sende devlet adına orayı ekecek, bakacak ve hasat alacaksın. Sonra bir miktarı sende kalacak gerisini ilgili bakanlık gelip alacak. Tabiki bunlar şahsi düşüncelerim daha iyisi ya da daha farklı projeler mutlaka bilgili kişiler tarafından dile getirilebilir.

Ekmenin şehirde, köyle dağda bağda ekmenin şart olduğu çetin bir döneme giriyoruz.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.