Turizm; deniz,kum, güneş üçgenine kapıldık mı?

Karadeniz’in eşsiz doğası yeşil turizm için keşfedilmeyi bekliyor. Evet bu güzelliklerin arap turistlerin hoyratça tüketmesine ne kadar göz yumacağız. Bu güzellikler orta doğudan dışarı çıkamayacak mı? Salıncak meselesi gibi konularla uğraşmadan önce bu bölgenin yolları ne durumda, halkı turizm desteği alıyor mu? Yaylalara ulaşım için toprak yerine modernize edildi mi veya tek araçlık yollar yerine genişletme yapıldı mı? Yabancı turistler için çevre düzenlemesi, otel alt yapısı için gerekli teşvikler verildi mi? Teleferik, Yerel aktiviteler ne durumda?

İşte tam olarak bu soruları sorup gerekli yatırımlar yapıldığında göreceksiniz. Akdeniz turizmi ile milyonlar kazandıran turizm pazarı eşsiz bir büyüme yaşayacak. Bölgenin temiz kalması için gerekli tedbirler alınmalı. Kendi haline bırakılmış ve özellikle uzungöl kan ağlıyor. Mekanlar pis, göl pis, yürüyüş alanları bakımsız… Eşsiz doğa adeta kan ağlıyor. Ne olursa olsun. Öncelikle mekanlarda müşterilerin ayırt edilmeden eşit hürmet görmesi sağlanmalı. Unutmayalım. Yabancı turist bir kez gelir ama yerli turist her zaman iki gelir. İki kez gelir, iki kişi gelir.

Trabzon – Uzungöl

Göller ve akan dereler acil temizlik istiyor. Bakım ve koruma gerekli. Bölgede devamlılık adına sürekli ağaç dikimi gelenek haline getirilmeli. Mesela her turiste seninde bir ağacın olsun diye festival ortamında ağaç diktirip isimini yaparak fidan dikimi devamlı hale getirilebilir. Hem sosyal aktivite gerçekleştirilir. Hem ufak bir tutarda gelir elde edilir. Hem doğanın devamlılığı adına fidan dikimi sağlanır. Seninde faydan olsun adına son zamanların moda aktivitesi çöp, atık toplama etkinlikleri düzenlenebilir. Bölge otelleri ve halk ufak bir desteği hakkediyor. Çünkü küçük oteller ve yerel halk elinden geleni yapıyor. Bölge turizminde büyük etkileri var.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.