Libya’da ne işimiz var diyenlerin aksine kesinlikle çok işimiz var. Libya Akdeniz’in ileri karakoludur.

Libya anlaşmasını anlamak için öncelikle bölge haritasına bütün olarak bakmak gerekiyor. Türkiye’nin her adımında birçok devletin bir arada karşı çıkması bile artık birlik olmamız gerektiğinin kesin kanıtıdır. Ancak ne yapacaksınız hırs ve kibir beraberinde kişisel çıkarların milli çıkarlardan üstün tutulması bir kesimi kendi ülkesini içeriden yıpratmaya çalışması kaçınılmaz oluyor. Sorun değil bu devlet onlarla da mücadele eder.

Suriye iç savaşı aslında millet olarak haritaya daha net bakmamızı sağladı. ABD ‘nin yıllardır, Türkiye’yi kuşatırcasına bölgede üsler kurduğunu biliyorduk. Ancak Rusya’nın da asıl amacının Türkiye’yi büyük bir tuzağa çekmek ve bir gün işgal etmek arzusunda olduğu açık ve nettir. NATO Türkiye’nin içerisinde bulunduğu önemli bir yapıdır. Tabii birçok konuda yalnız bıraktığı hiç yanımızda yer almadığını söylediğinizi duyar gibiyim. Şöyle düşünün aslında evinizi savunan sizsinizdir. Lakin girişine ya da etrafına taktırdığınız kamera bir caydırıcılık sağlar. NATO üyeliği Türkiye’ye Rusya karşısında böyle bir caydırıcılık kazandırıyor.  Özellik Libya anlaşması ve UMH davetlisi olarak bölgede etkimizi gösterdiğimiz anda gördük ki Rusya ve Fransa güçlü bir Türkiye’den rahatsızlar ve istemiyorlar. Bunun için satın aldıkları kukla Arap liderleri dâhil tüm imkânları ile Türkiye ve Libya’ya saldırıyorlar.

Tam da bu nedenle; Libya’yı darbeci ve satılık uzantılarından temizlememiz gerekiyor. Yoksa Türkiye’yi Akdeniz de 3 kulaçlık kıyılara hapsedecek kirli ve aşağılık ittifaklarının karşısında çaresiz bırakacaklar. Önce Libya temizlenmeli ve ardından özgür Libya halkı ile Elele yeniden inşası yapılarak modern güçlü bir ordu kurulmalı. Türkiye artık Katar, Sevakin, Somali, Kuzey Suriye’de olduğu gibi Libya’da da kalıcıdır ve garantördür. Kader birliği yapan toplumlara güç katmalıyız. Hem karşılıklı ticaretimizi artırmalı hem de güçlü kalmak için bir arada kalmalıyız. Unutmayın emperyalist güçler bağımsızlığınızı, ekonominizi, kaynaklarınızı almadan size dost olmaz. Türkiye artık tavizler veren değil kuralları belirleyen olmak için büyük bir ateş yaktı. Etrafına kurulan kuşatmayı yıkmak için setleri yarmaya başladı. Libya’da olmamız Akdeniz’deki mavi vatan alanlarımızı garantiye almamız demektir. Libya, Katar, Somali, Kuzey Suriye bölgenin ve İslam toplumlarının kuklalardan kurtularak yeniden ayağa kalkması için bir kıvılcım sadece göreceksiniz. Libya öyle güçlü bir şekilde yeniden kurulacak ki,  bir daha bölgede kimse Türkiye, Libya, Katar, Somali’nin dâhil edilmediği hiçbir plan ve düzenlemeye gidemeyecek.

Unutmayalım, tüketen sadece verileni alan ve tanınan zaman kadar bağımsız olan toplumlar sadece sırasını bekleyen acizlerdir. Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti devleti kudreti, geleneği ve gücü ile tüm kirli planları bozacaktır. İnanmalı ve tam bağımsız özgür güçlü bir İslam dünyası için heyecanımızı taze tutmalıyız.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.