Muhtarlar; uzun zamandır gerek kalmadığı ya da yetkileri genişletilmeli şeklinde tartışmaların odak noktası olanlar.

Konuya bu gün farklı ve değişik bir bakış açısı ile yaklaşacağım. Mahallenin güvenlik duvarı muhtarlar. Bakın günümüz internet alt yapısı ve ödenen uçuk fiyatlar herkesin ortak şikâyetidir. Üstelik aileler için çocuk koruma, verilerin korunması şeklinde kaygıları bilinen başlıca durumlar.

Kullanılabilecek en yüksek hızda interneti mi kullanıyoruz. HAYIR! Yeni bir proje ile mahalle muhtarlıklarına kurulacak sistem odaları güvenlik duvarları ile yüksek hızlı fiber optik bir alt yapı kurulmalı. Böylelikle veri güvenliği, filtreleme ve ödeme maliyeti sorunu çözülecektir. Her dairede internetin olduğu bir ağ yapısından bahsediyorum. Daire başı aidat ödemesi şeklinde yapılacak düşük ödeme ile yüksek hızlı internet kullanımı neden gerçek olmasın.

Elbette böyle bir projeye karşı çıkanlar olacaktır. Unutmayın; bir toplumda kaygılar artıyorsa geleceğiniz için fiziksel ya da mantıksal önlemler almak zorunluluk haline gelir. Çocuklarımız ve toplumun zararlı içeriklere yönelimi engellenemez bir hal almaya başladığı, dünyanın güvenlik kaygılarının arttığı bir dönemde böyle bir proje daha temiz ve daha güvenli bir internet imkânı sunar.

Düşünsenize güvenlik duvarı nedeniyle hızlı ama temiz bir internetiniz var. Abonelik derdi yok. Sadece hattınızın aktife geçmesi için muhtarlığa yazılı başvuru ve imza. Yani İnternet zimmeti.

Oluşacak bir sakıncalı durumda; yer hat tespiti kolaylığı, kullanılan ve ihtiyaç duyulan internet hız tespiti ve büyük bir kontrollü ağ.

Her konuta, esnafa internet. Temiz ve kontrollü…

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.