Günümüzde insanların en büyük şikayetlerinin başında alım gücü zorluğu gelir. Peki ne yapabiliriz?

Öncelikle başkentte büyük bir seferberlik başlatıp, apartman bahçelerine ana cadde üzerine her yere meyve ağaçları dikilmeli.

Eskiden Ankara sokakları meyve ağaçları ile doluydu. Şimdi ise betonlaşma nedeniyle bu ağaçların hiç biri yok. Mahalle arası ve bağlantılarındaki büyükşehire ait caddeler üzerine tamamen bir kaç metre ara ile elma, dut, vişne, kiraz, kayısı, erik vb. ağaçlarla şehrimizi donatmalıyız. Bırakalım insanlar ellerini uzattıklarında çeşit çeşit meyvelere şehrin sokaklarında ulaşsın…

Ayrıca belediye ye ait arazilerde büyük bir meyve bahçeleri projesi başlatıp buralarda meyvecilik imkanı sunulmalı. İnsanlar kırsala gitmiyorsa şehirde bu işi yapmalı. Belediye olarak arazileri ağaçlandırıp belirli ölçülerde dar gelirli gönüllü insanlara buraları geçici olarak tahsis ederek şehirde meyve yetiştiriciliği yapmaları sağlanmalı. Bu meyveleri bakımdan sorumlu ailelerden belediye uygun fiyata alarak, belediye sabit mahalle manavları açarak olabilecek en uygun fiyata satmalı. Hem istihdam, hem memnuniyet sağlanır. Hem de serbest piyasaya müdahale etmeden rekabet eliyle fiyat dengesi çekilir.

Bir gün ağaç dikmenin yaşam tarzı olması gerektiğini umarım anlarız.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.