Örgün eğitim sistemi, değişen dünya ve teknolojik gelişmelere göre yeniden revize edilebilir.

Kamu ve vatandaşların eğitim masraflarını düşürmek ve insanların ev ortamlarından özellikle soğuk hava şartları, hastalık vb. durumlarda derslerine katılabilmeleri gerekmektedir. Okul sadece 4 duvar arası mıdır? Hayır.

Peki ne yapılabilir?

Online eğitim sistemi canlı bağlantı imkanları ile sağlanabilir.

Ders saatlerinde öğrencilerin bağlanması sağlanmalı.

Derse katılmayan öğrencinin mazereti dinlenme, hastalık ve tedavi vb. gibi durumlar dışında kabul edilmemeli.

Dersler canlı öğretmen tarafından anlatılmalı, hatta gerekli teknolojik koşulları kendi oluşturan öğretmenlerin evinden derslerini verebilmeli.

Haftada 2 gün sosyal birliktelik ile okullarda bir araya gelinmeli.

Kurulacak sistem, öğretmene öğrenciyi sessize alma, dersten çıkarma olanakları sağlamalı. (Şu an bu tarz sistemler zaten mevcut)

Görüntülü olarak derse katılım sağlanmalı. Bilgisayar çocuklarımızın hayatında sadece oyun aracı değil eğitim ve iletişim aracı olarak kalıcı hale gelmeli.

Fatih projesi yeniden yapılandırılmalı, vatandaşa aşamalı geçiş ile bilgisayar, internet teşvikleri verilmelidir.

Böylece verilecek bir yasa teklifi ile internet zorunlu bir eğitim aracıdır. Kuralı getirilirse, böylece keyfi hizmet sağlayan gsm operatörleri ve internet sağlayıcıları ülke geneline daha hızlı hizmet götürmek zorunda kalacaktır.

Türkiye online eğitim sistemine sahip bir ülke ancak bunu eğitim sistemine uyarlayan ilk ülke olabilir.

Bu şekilde eğitim sistemi bir çok tartışmayı beraberinde getirebilir, ancak sağlanacak elektrik, su ve ısınma tasarruflarının yanı sıra, vatandaşın giyim, gıda, ulaşım masraflarındaki düşüşte baz alındığında ülkeye kazandıracakları göz ardı edilemez.

Haftada iki gün okul ortamında iletişim, sosyal aktiviteler,arkadaşlık ve sayısal odaklı eğitim verilirken, sözel, kültürel ve dil dersleri online olmalı.

Kendini yenilemeyen bir eğitim sistemi, gelişen ve değişen dünyaya ayak uyduramayan nesiller yetiştirir.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.