Kağıt ve madeni para tarih mi olmalı. Kesinlikle evet. Düşüncelerimin ötesinde değişen dünya düzeni sanal bir para sistemini zorunlu kılacak görünüyor.

Ben şahsen fiziki paranın varlığının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Tabiki bu sanal finans sistemi kontrol edilebilir ve milli bir merkeziyete sahip olmalı. Aksi takdirde beraberinde sıkıntıları getirebilir. Ancak kontrollü bir sanal para sistemi bankaların insanlar üzerindeki yükünü de alacaktır. Aracı olmadan kişisel dijital imzalar ile bireyler arası para transferlerinin kolay olduğu bir sistem insanların ufak kayıplarını, büyük kazançlar olarak bankalara bırakmasının önüne geçecektir. Daha öncede belirttiğim gibi insan odaklı ve insanı mutlu edemeyen hiçbir sistem ve hizmet devamlılığını yeni dönemde sağlayamaz.

Bireylerin sanal bir cüzdan ya da kimlik kartlarını ödeme aracı olarak kullanmasının önü açılabilir. Yani bireylerin kimlik kartları, cüzdanları, kimlikleri, ehliyet belgeleri, sağlık dosyaları, ulaşım kartları olabilir. Tek ödeme yöntemi, tek sanal para birimi ile insanın temel yaşam ihtiyaçlarına daha fazla kaynak ayırması mümkün kılınabilir.

Ülkelerin kendine yetmek önceliği olduğu bir döneme giriyoruz. Bu dönemde iç ticaret ve finans sistemini sanal para üzerinden yaparak yeni düzene hazır olmalıyız. Teknoloji artık yaşamın vazgeçilmez bir gerçeği oluyor. Gölgemiz gibi her daim karşımızda ve yanımızda olacak.

Milli ve kontrol edilebilir sanal para ve finans sistemi bizlere ve devletimize erken adım atılması halinde büyük kazanımlar sağlayacaktır.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.