Hypertext Preprocessor, internet için üretilmiş, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, içerisine HTML gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürdürülmektedir.

PHP’yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviyede özellikler içermesidir.

Php, yapmak istediğiniz dinamik ve veritabanlı web sitelerini sıfırdan rahatlıkla yapabilmenizi ve yeni web teknolojilerini kullanarak ileri düzeyde sistemler oluşturmanızı sağlar. Sıradan bir web sayfasını dinamik bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Başlıca; E-Ticaret, Bayilik Sistemleri, Ticari Sistemler, Sosyal Ağ, Arkadaşlık Siteleri, Browser Oyunları, Bloglar, Dinamik İçerikler, Kişilere Duyarlı Sayfalar kodlayabilirsiniz.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.