Ram, yalnızca bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda, tabletlerde ve oyun konsollarında da kullanılıyor. Ram bellek olmayan bir cihaz üzerinde gerçekleştirilecek işlemler son derece yavaş olacaktır. Hatta Ram belleği yeterli olmayanların açtığı programlar veya oyunlar oldukça yavaş çalışacak ya da hiç açılmayacaktır. Ram, şuan veya yakın gelecekte bilgisayarınızın ihtiyaç duyacağı bütün verileri depolayan, çok hızlı bir bellektir. Ram bellek, bilgisayarın kısa bir zaman içerisinde ihtiyaç duyacağı verileri depolayan ve gerektiği durumda çok hızlı bir biçimde bu verileri okuyan donanımdır

RAM çeşitleri nedir?

SRAM (statik RAM) nedir?

İki ana RAM çeşidinden biri olan SRAM’in kullanımına 1990’lı yıllarda başlandı. İsmindeki “statik” ibaresi, içinde kesintisiz bir güç akımı olmasından geliyor. Buna rağmen statik RAM’ler de DRAM türü RAM’ler gibi geçici depolama için kullanılıyor. DRAM’e karşın avantajı, az güç tüketirken çok hızlı olması. Dezavantajı ise daha küçük kapasiteye sahip olup daha pahalı olması.

  • SRAM’in sıkça kullanıldığı cihazlar: Dijital kameralar, yazıcılar ve yönlendiriciler

DRAM (dinamik RAM) nedir?

Ana RAM çeşitlerinden bir diğeri olan DRAM, 1970’li ve 1990’lı yıllar arasında yaygın olarak kullanıldı. SRAM’e karşın, içindeki güç akımının düzenli olarak yenilenmesi gerekiyor. DRAM’in avantajı, daha fazla kapasiteye sahipken üretiminin daha ucuz olması. Dezavantajı ise düşük kapasitesine rağmen yüksek güç tüketimi.

  • DRAM’in sıkça kullanıldığı cihazlar: Video oyun konsolları, ağ donanımları

SDRAM (eş zamanlı dinamik RAM) nedir?

SDRAMeş zamanlı dinamik rastgele erişimli bellek (synchronous dynamic random access memory). Bir tek durumlu bilgisayar belleği çeşididir. Diğer dinamik rastgele erişimli bellekler (DRAMeş zamanlı olmayan (denetim girişlerindeki değişikliklere mümkün olan en hızlı şekilde cevap veren) bir arayüze sahiptirler.

DDR SDRAM (çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM) nedir?

İşlemcilerin hızlanması ile birlikte bu işlemcilerin maksimum seviyede işlem görebilmeleri için yüksek hızlı RAM’lere ihtiyaç duyulmuştur. SDRAM’le birlikte işlemci ve RAM birbirine aynı saat hızında kilitlenirler. Böylece işlemci ve RAM aynı saat hızında senkronize olarak çalışmaktadır.

Günümüzde kullanılmakta olan 66 MHz., 100 MHz, ve 133 MHz. SDRAM’ler vardır. Tercih edeceğiniz SDRAM tipi, işlemcinin kullandığı veri yolu saat hızı ile aynı olmalıdır. Yani 100 MHz. veri yolu kullanıyorsanız. PC 100 SDRAM kullanmanızda fayda vardır.

GDDR SDRAM (çizimsel çift veri hızlı eş zamanlı dinamik RAM) nedir?

2003 yılında hayatımıza giren GDDR, aslında DDR SDRAM teknolojisinin bir alt kategorisi olarak geçiyor. Ekran kartları için özel olarak üretilen bu RAM çeşidi, günümüzün ciddi güç gerektiren oyunlarını çalıştırmak için bir zorunluluk. Tıpkı DDR çeşit RAM’lerde olduğu gibi, GDDR SDRAM’ler de kendi içinde GDDR2 ve GDDR5 gibi nesillere ayrılıyor.

GDDR SDRAM ve DDR SDRAM arasındaki temel fark ise şu: DDR SDRAM’lerin az bir gecikmeyle çok hızlı işlem yapması gerekir. GDDR SDRAM’lerde ise önemli olan şey gecikme değil, yapılan işlem sayısıdır. Yani DDR, iki şeritli 50 kilometre hız sınırı olan bir otobana benzerken GDDR, dört şeritli 80 kilometre hız sınırı olan bir otobana benzer.

  • GDDR SDRAM’in sıkça kullanıldığı cihazlar: Ekran kartı, bazı tabletler
Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.