Savunma ve düşük insan gücü ihtiyaçlarının teknolojiyi robot ve insansız araçların gelişimi yönünde değişeme zorladığı yenilikçi bir zamandayız.

Ülke olarak #MilliTeknolojiHamlesi ile insansız hava araçlarında büyük bir yükseliş yakalık. Ancak yetersiz. Bu sorumluluğu sadece tek bir kesime yüklemek haksızlık olur. Ülke olarak ve teknoloji firmalarının öncülüğünde Hava, kara ve deniz insansız araçlar ile güvenlik sistemleri geliştirme akademileri kurularak. İnsanların burada Ar-Ge çalışmaları yapmaları sağlanmalı. Daha çok savunma araçlarını insansız hale getirmeliyiz. Bu konuda öğrenen ve sürekli kendini geliştiren bir nesil yetiştirmek en büyük sorumluluklarımızdan olmalı.

Örneğin, Denizlerde Mavi Vatan sınırlarımızı enerjisini güneşten karşılayan duba yöntemi ile deniz sınırlarımıza bir zincir sınır hatları çizilmeli. Bu dubalarda bir kamera sistemi ve geçişleri anında deniz koruma araçlarına bildiren bir sistem kurulmalı. Devriye maliyetlerini düşürmenin yanı sıra geniş bir kontrol imkanı sağlanacaktır.

Akademi ? Endüstri? Üniversite !

Evet akademi ya da endüstri yapısını uzmanlar belirler. Edirne, İstanbul, İzmit, Ankara, Eskişehir, İzmir, Konya, Diyarbakır, Rize, Hatay, Lefkoşa, Bakü, Doha, Sevakin, Cerablus, Trablus, Kosova olacak şekilde etki alanlarımızda kesinlikle merkezleri olan bir Üniversite olabilir. Sürekli hava, deniz ve kara insansız araçları ve robot geliştirme üzerine eğitim, üretim, test ve pazarlama yapan hem öğrenen, hem üreten ve hem satış yapan büyük bir teknoloji yapılanması kurulmalı.

Örneğin; sınırlarda 1. derece güvenlik alanları ilan edilerek, bölgeye kurulacak insansız kara sistemleri ve silah sistemleri ile sınırlara örülen duvarlara montajı yapılacak silah sistemi ile sınır ihlallerinde tespit anında sesli 3 ikaz ve anında müdahale edilerek büyük bir asker, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanabilir. Güvenlik ve sınır koruma başarısı artırılabilir.

Teknolojisi gelişmiş, robot ve insansız araçların geliştirilmesi ve üretilmesi yaşama tarzı olmuş bir nesil yetiştirilmesi fikri bile ayrı güzel.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.