Dünyada yaşanılanlar gösteriyor ki, teknoloji artık her alanda daha büyük önem arz ediyor. Lakin ülkemiz savunma sanayi ve sağlık alanında ayrı bir atılım gösteriyor.

Bu yeterli mi? Hayır. Bu atılımları bir kenara Ortak bir sağlık otomasyon sisteminin yerli olarak tek veri tabanından kurulması, geciken en büyük sorunlardan. Özellikle hastane otomasyon yazılımlarının farklılığı ve laboratuvar sistemlerindeki farklılık büyük bir kontrolsüz veri ağına ülkemizi maruz bırakıyor. Tek yazılım, tek sistem, tek sorumluluk.

İşletim sistemlerine ödenen paralar yanı sıra firmalara bağımlılık sağlık bilişimindeki en önemli ihmallerden olmuştur. Kadro verilmeyen Hbys ve Teknik bilgi işlem personellerinin motivasyonundaki düşme, elimizde olan tecrübelerinin sadece rafa kaldırılan bir kazanım olduğu unutuluyor. İhmal edilen bu kadrolar kurumları terk ederek farklı alanlarda ya da kendi alanlarının özel sektörüne kaymaktadır. Bu da zamanla hizmet ve tecrübe kalitesini düşürmektedir. Acil olarak sağlıkla milli ve kontrollü bir otomasyon sistemi kurulum atılımı başlatılmalı.

Sağlıkta milli yazılım

PEKİ İLK ADIM ?

Tabi ki Pardus gibi yerli imkanlarla geliştirilen işletim sisteminin tamamen sunucu ve kullanıcı bazlı geçişi sağlanmalı.

Mevcut işletim sistemlerinin beraberinde bir çok ek yazılıma ihtiyaç duyması maliyeti artırmanın yanı sıra kanıtlanmamış bir güvenlik kaygısını uzun ömürlü kılmaktadır. Mevcut bilgi işlem kadroları eğitilerek uzman kadrosu genişletilmiş ve kurumlarda tecrübeli kadrolar oluşturmanın önü açılmış olacaktır. Pardus gibi milli bir yazılımın kullanılması beraberinde bir çok yazılımın maliyetini ortadan kaldıracaktır.

Ardından bölge bölge (İç Anadolu, Güneydoğu, Marmara) tek hbys ve laboratuvar yazılımı kullanımına geçilmeli. Böylece ülkedeki en iyi 7 yazılımın kullanımı ve kontrolü devlet eliyle yapılmış ve test edilmiş olur.

Kamu Bilgisayar İhtiyacı karşılanmalı !

Evet ama yerli imkanlarla. Hala tamamen keşfedilememiş bu cihazların insanların kullanımına sunulması tamamen yerli imkanlarla olmalı. Arge çalışmaları acil olarak başlatılmalı ve Pardus işletim sistemi kurulu Server, kullanıcı bilgisayar markası oluşturulmalı. Öncelik kamu hizmetiyle olmak üzere zamanla kamu ile çalışan özel sektör ve genel kullanıma sunulmalı.

Yerli Otomobil markasında olduğu gibi hızla markalaşma sağlanabilir. Kendine yeten ülkelerin ayakta duracağı dijital bir döneme giriyoruz. Temennimiz sağlıkta yaşadığımız dönüşüm ve kalitenin teknolojik ayağınında hızlanması.

Sağlık bilişiminde kalite ve teknolojik kalkınma Kadrolu bilgi işlem personeli, yerli işletim sistemi ve milli kontrollü otomasyondan geçmektedir.

şişman porno
Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.