Günümüz dünya sorunları çözüm yerine her geçen gün daha içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bunun altında yatan temel sorun ise milletlerin birbirini anlamaması ve devletlerin ortak paydalarda buluşamaması yatmaktadır. Bu konuda acil olarak adımlar atılmalı. Ancak bu tek taraflı Türkiye ‘nin ya da başka bir devletin adım atması ile olacak bir iş değil.

Büyük bir kongreden bahsediyorum; Devlet başkanları, bakanları, iş adamları, din adamları, bilim adamları, eğitimciler ve tarihçilerin katıldığı büyük bir buluşma gerçekleştirilmeli. Devletler dürüstçe birbirleri üzerindeki çıkarlarını ve maçlarını itiraf etmeli ve kazan kazan mantığı ile dünyayı bu kötülüklerden arındırmanın adımlarını atmalılar. Dünya herkese yetecek kadar büyük bir gezegen, ancak başka gidecek yerimiz YOK.

Nasıl Bir kongre hayal ediyorum?

Din adamların ortak bir kararla mensuplarına diğer dinlere saygılı ve hoşgörülü olmayı anlatması sağlanmalı.

Her din adamının konferanslarla dinini anlatması sağlanmalı.

Farklı din mensubu insanların ön yargılı olduğu diğer din konferanslarına katılımı ve sorularına cevap bulması sağlanmalı.

Millet olarak sorun yaşayan topluluklar diğer ülkelerin konferanslarına katılıp, açıkca aklındaki soruları sormalı ve empati kurması sağlanmalı.

Ülkeler arası ticari, kültürel anlaşmalar yapılmalı. (Mesela; kazan kazan mantığı ile Ermenistan Türkiye hakkında karalama kampanyalarına son vermeli. Türkiye ise sınır kapısını açarak karşılıklı jestler yapılmalı.)

Toplumlar arası hızlı tren projeleri, ortak askeri üsler, üretim yatırımları, teknoloji paylaşımları yapılmalı.

Karşılıklı öğrenci değişimleri yapılmalı.

Eğitim sistemleri tartışılmalı.

Adalet sistemleri ortak bir çalışma ile şekillenmeli.

Artık ortak dili konuşan farklı millet ve inançtaki insanların sorunlarını konuşarak ve empati yoluyla çözdüğü yaşanabilir; güzel bir dünya hayal ediyorum.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.