kemaltursun.com

Turizm cennetlerimiz den Trabzon Uzungöl ilgisiz mi kaldı?

Maalesef göl ve çevresindeki kirliliği görünce çok kötü oldum. İnsanların umursamaz olması ayrı bir üzücü durum. Oradaki işletmelerin yerli turiste ilgisizliği, yabancı turistin rahatlığı ne kadar rahatsız edici ise bu güzel doğa harikasının kirliliği daha da fazla rahatsız edici ve üzücü.

Biliyorum, şu an aksini söyleyen ya da benim yanlış düşündüğümü söyleyenler var. Ancak bu gerçek inkara gerek yok . Oraya turist getiren etken belli. Peki gerçekten oradaki yerel kesim bunun farkında mı? Değiller gibi geldi. Turist elbette rahat olacak, söylemek istediğim çöpünü atmayacak. Yere tükürmeyecek. Yüksek ses yapmayacak. Bunların hangi birine tepki gösteren var. Göremezsiniz. Turist para harcıyor diye para getiren, varlığı huzur ve kazanç kapısı olmuş bu doğa harikası dışarıdan gelen insanların vicdanına bırakılamaz.

Bu turizm cenneti için katı kurallar belirlenmeli ve kesinlikle bu kuralları uygulayan bir birim oluşturulmalı. Varsa da kesinlikle denetlenmeli. Göl çevresi temizlenmeli, gelen yerli yabancı turist önce bilgilendirilmeli. Kesinlikle 4 veya daha fazla dilde uyarı levhaları asılmalı. Kurallara uymayanlar anında cezalandırılmalı.

Unutmayın, bizim cennet vatanımızın her incisi bu doğa harikalarıdır ve bizim vatanımızın her karışı ayrı bir özen ve alakayı hak edecek kadar kıymetlidir. Bir yeri güzelleştiren ve koruyan önce oraya ait olanlardır. Bizlerin bizim olana sahip çıktığı güzelliklere…

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.