Sosyal medya ve dijital dünyanın freni patlamış durdurulamıyor.

Yerinde duran bir şey varsa, oda ülke olarak biziz. Dijital dünyanın büyük bir pasta olduğu ve bizim yiyenleri izlediğimiz bir tablo kabul edilemez. Her konuda zamanında pay almadığımız için sonradan zararını görüyoruz.

Peki ne yapacağız?

Öncelikle Türkiye dijital dünyadan pay isteyecek.

Ülkemizin teknoloji firmaları büyük bir çalıştay ile bir araya gelecek.

Türkiye pazarındaki paylar belirlenecek.

Paylar neler?

  • İnternet üzerinden mesajlaşma, durum paylaşımı, belge aktarımı ve görüntülü görüşme uygulaması; Bu uygulamayı bir firma alacak ve sadece buna odaklanıp 6 ay da piyasaya sürecek ve devlet kamusal alanlarda bu uygulamanın kullanılması için kampanyalara destek verecek. Firma kısa sürede web, mobil ve işletim sistemlerine uyumlu masaüstü uygulamalarını yayınlayacak. Tüm bunların sonucunda projeyi hayata geçiren firma yerel uygulama karşılığını belirli süre vergi muafiyeti, yatırımlarda öncelik, kamusal hizmetlerde öncelik şeklinde ayrıcalıklara sahip olmalı.
  • İnternet tarayıcı; bir başka firma sadece bu alanda pay sahibi olmalı. Belirlenecek firma bu alanda ülkemizdeki payın tek sahibi olmalı. Web adresi, İşletim sistemlerine uyumlu masaüstü tarayıcı ve mobil tarayıcı olmak üzere uzmanların karar vereceği bir süre içerisinde (bence 6 yeterli bir süre gerekli imkanlar ülkemizde zaten oluşmuş durumda.) yayınlamalı. Kamusal hizmetlerde kullanımı zorunlu kılınarak firma tarafından öğrencilere kampanyalar düzenlenerek kullanımı sağlanmalı. Elde edeceği kazanç tamamen firmaya kalmalı. Bu proje sonucunda firma belirli süre vergi muafiyeti, yatırımlarda öncelik, kamusal hizmetlerde öncelik şeklinde ayrıcalıklara sahip olmalı.
  • Fotoğraf / Video paylaşım ve bildirim platformu; Belirlenecek bir firma ise bu alanda çalışmalı ve kısa süre de Web ve mobil uygulamalarını yayınlamalı. Kamusal tanıtım hesaplarını kısa sürede sağlamalı. Proje sonunda firma belirli süre vergi muafiyeti, yatırımlarda öncelik, kamusal hizmetlerde öncelik şeklinde ayrıcalıklara sahip olmalı.

EN ÖNEMLİSİ; E-POSTA SAĞLAYICI

Evet benim kesinlikle en önemli gördüğüm alan yerli e-posta sağlayıcı projesidir. Proje hızla hayata geçirilmeli. İşletim sistemleri uyumlu masaüstü uygulama, mobil ve web olmak üzere 3 alanda aynı anda hizmete sunulmalı. Kurumsal mail sağlayıcı olarak günümüzde ne yazık ki firmalar mevcut bir yabancı firma ile anlaşıyorlar. Yerli firmanın uygulamasını piyasa sürmesi ile Ticaret Bakanlığı ortaklı sağlanmalı ve firmaların yeni yerli firmanın platformunu kullanması sağlanmalı.

Yerel Eposta firması yerli tarayıcı ile ortak web reklam, web analiz, dil çeviri,

Fotoğraf video uygulaması firmasıyla ortak hesap ile oturum açma çalışmaları yapmalı.

Proje sonunda firma belirli süre vergi muafiyeti, yatırımlarda öncelik, kamusal hizmetlerde öncelik şeklinde ayrıcalıklara sahip olmalı.

Kazanç mı? Hizmet mi?

Kesinlikle bir çok alanda futbol kulüplerinden, yatırım projelerine destek veren devletimiz bu alanda büyük bir destek sağlamalı.

Firmalarla istihdam anlaşmaları yapılmalı.

Proje için devlet arazisine, toki tarafından büyük bir teknoloji kampüsü yapılmalı.

Teknoloji merkezi için ilk kampüs ve merkez ANKARA olmalı.

Bu merkez TOKİ tarafından yapılmalı ve gerekirse kampanya ile maliyete firmalar, halk ve sponsorlar dahil edilmeli,

Hizmette zarar yoktur. Bu proje ile zamanla firmalar istihdam sağlamakla kalmayacak bu topraklarda teknoloji akılları yetiştirecek.

Verilerimiz ülkemizde kalacak ve zamanla açılacağı pazarların verileri ülkemize gelecek; bunun adı VERİ İHRACATI.

Devlet büyüklerimiz direkt ve açık sözlülük ile bu firmaların uygulamalarını tanıtmalı ve desteklemeli.

Devlet eli ile Azerbaycan, Katar, Pakistan, KKTC, Bosna Hersek, Macaristan, Sudan, Somali, Kazakistan, Ukrayna ile bu firmalara yatırım kolaylığı sağlanmalı. Gerekirse Kamu bankaları ile ertelemeli krediler sağlanarak firmaların bu ülkelere merkezler kurması sağlanmalı.

Bu bir hayal değil, hedef olmalı. Yapabiliriz, sabır ile milyonlarca liranın ülkemizde kalması ve fazlasının gelmesini sağlayabiliriz. Dünya pazarında kendi markalarımızı oluşturmak için önce zarar gözardı edilmemeli.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.