VGA, 1987 yılında IBM tarafından geliştirilen bir görüntü teknolojisidir. VGA girişi ve VGA kablosu aracılığı ile bilgisayarın grafik kartındaki görüntüyü bir görüntü ekranına yansıtmamız mümkün. VGA kablosu, üzerinde 15 pin bulunan iki taraflı bir bağlantı kablosudur ve her pin farklı bir fonksiyona sahiptir.

VGA Kablosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Açılımı Video Graphics Array-Video Grafik Dizini olan VGA, ilk olarak 1987’de ortaya çıktı. Çıkış tarihi eski olsa da günümüzde üretilen anakart ve ekran kartlarında hala VGA girişi bulunmaktadır. VGA teknolojisi analog sinyallerle çalışır. VGA, kullandığı yüksek frekanslar sayesinde yüksek çözünürlüklere ulaşabilmektedir.

VGA PORT

Masaüstü veya laptop bilgisayarlar fark etmeksizin VGA girişleri maviyle renklendirilir. Yani masaüstü bilgisayarın kasasında veya laptop’ın yan tarafında bulunan mavi port VGA girişidir. Günümüzde kullandığımız teknoloji VGA değil, SVGA teknolojisidir. Fakat hala SVGA veya VGA girişleri alışkanlıktan dolayı VGA olarak adlandırılmaktadır. VGA teknolojisi yavaş yavaş bitmektedir. Artık VGA girişi yerine yeni üretilen monitör, laptop ve TV’larda yaygın olarak HDMI girişleri kullanılmaktadır.

VGA kablosu, üzerinde 15 pin bulunan iki taraflı bir bağlantı kablosudur. Her pin farklı fonksiyona sahiptir ve sağlıklı görüntü alabilmek için tümünün sorunsuz olması gerekir. Kablonun bir ucu kasanın arka kısmında bulunan porta diğer ucuysa monitöre takılır. Eğer kabloda veya portlarda bir problem yoksa sorunsuz bir şekilde görüntü alınır.

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.