Her alanda olduğu gibi bilgisayar işletim sistemi konusunda da bir türlü yerli yazılım hayalimiz gerçekleşmiş sayılmaz.

Anadolu vaşağı simgeli bir yazılımımız gündemde olsa da mevcut alışagelmiş işletim sistemlerinin mevcudiyeti ile mücadele edememiştir. Bir yazılım oluşturulacak ise oyun oynayan gençler, programcılar, şirket yöneticileri ile ortak bir görüş üzerine çalışılması gerekir.

Peki Yerli İşletim Sistemi Nasıl Yaygınlaştıracağız?

Öncelikle yerli olacak.

Üste yamama bir yazılım yeni nesil gençliği ikna edici olmaz.

Mevcut işletim sistemlerinde kullanıcıların aradığı kolaylık ve özellikleri sağlamalı.

Kendine özgü bir tasarım ve renk taşımalı.

Kullanıcı ve sunucu sürümleri tam olarak birer sürüm halinde tamamlanmalı.

Bir kerede yazılımı ve tasarımı bitirilmeli ve büyük bir eğitim, tanıtım programları düzenlenmeli.

Tüm kamu kuruluşları ve eğitim kurumlarında 2 yıl içerisinde geçiş sağlanmalı.

Yayınlandığı tarihten sonra iki yıl sona erdiğinde devlet desteği ile Türkiye genelinde başka işletim sistemi kamu kurumlarında kullanılmaması sağlanmalı.

Ar-ge merkezleri kurulmalı ve özel sektör kullanım teşvikleri verilmeli.

Neden Önemli?

Maalesef her geçen gün ülkemizin düşmanlarının kartlarını açık oynadığı renklerin belirginleştiği vatandaşlarımızın dikkatinden kaçmamıştır.

Ülkemizin teknolojisinin her geçen gün daha da geliştiği gerçeği, özellikle de savunma sanayi konusunda elde edilen başarılar, yazılımsal güvenlik konusunda temkinli ve paranoya yaklaşmamız gerektiğinin kanıtıdır.

Durmak ve beklemek teknoloji treninin bekleyeceği bir durum değildir. O nedenle ilk fırsatta yeni modern ve milli bir işletim sistemine kavuşmak temennisi ile …

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.