Özel sektörün özellikle tercihi mail sunucuları ve servisleri üzerinden kullanılan kurumsal mail kimliği sistemlerinin önemi her geçen zaman daha da artmakla beraber ülkelerin millileşme çabası gözle görülmektedir.

Ülkemizde de yerlileşme alanında bir takım çalışmalar yapılmaktadır. İnternet ve Gsm sağlayıcılarında beraberinde kurumsal mail hizmetleri vermeye başladığı bir döneme şahit oluyoruz. Ancak daha önce youtube kanalımda da belirttiğim gibi kişisel kullanım için yaygın bir mail açıklanmıştı. Şimdi ise aynı mail servisinin kurumsal ayağı tamamlanmış ve kullanıma sunulmuş. Marka, firma fark etmez. İhtiyaçları karşılaması halinde mail olarak tamamen milli uygulamaların tercih edilmesinden yanayım.

Dünyanın sosyo-ekonomik olarak ülkemize bakış açısı ve düşüncelerinin hiç aleyhimize olmadığını öğrendiğimiz bu dönemde. Ülkece verilerimizin yurt içinde kalmasının önemi her geçen gün artmaktadır. Veri ithalatı daha doğrusu iletişim ve depolama ithalatı ülkemize görülmeyen bir kazanç kaybı yaşatmaktadır. Tam da bu nedenle verilerimizin ülkemizde kalması güvenliğin yanı sıra yurt içi yeni bir kazanım payının ortaya çıkması için çok önemlidir.

full hd porno

Öncelikle kendi sunucusuna sahip olmayan kamu kurumları ve özel sektörün önde gelen firmaları başta olmak üzere kurumsal maillerde yerli servisleri tercih etmeliyiz. Milli teknoloji hamlesi bir parçası olarak bu konunun üzerinde durulması gerek.

Kişisel kullanımın yanı sıra kurumsal mail olarak da yerel firmaları tercih edilmesi teknolojik bağımsızlık yolunda küçük ama önemli bir adım…

Kemal TURSUN
Bilişim tutkunu ve özellikle youtube ve sosyal medya üzerinden teknolojik bilgi paylaşımını hobi edinen bir yaşam tarzına sahibim. Gündeme dair fikir ve düşüncelerimi kişisel web sayfamda blog altında paylaşıyorum.